Home » Bez kategorii » Rośliny domowe – przesadzanie

Rośliny domowe – przesadzanie

Kochamy zieleń, czujemy jej dobroczynny wpływ na nas i doceniamy jej „magiczną moc” i piękno przy urządzaniu i aranżacji wnętrz naszych mieszkań i domów. Otoczenie wypełnione zielenią daje uczucie bliskości z naturą, odpręża i wpływa na nasz dobry nastrój. Sięgamy po coraz bardziej egzotyczne i wyszukane kwiaty, miniaturowe drzewka i krzewy, by stworzyć we wnętrzu pomieszczeń namiastkę ogrodu. Piękne rośliny są prawdziwą dumą ich właściciela.

Większość z nas pielęgnuje je w sposób właściwy, pozwalając by zachwycały coraz bardziej, są jednak tacy, którzy torturują swoje rośliny zapominając o tak ważnej dla nich życiodajnej wodzie, słońcu, temperaturze otoczenia i regularnym uzupełnianiu składników odżywczych.

Coraz częściej posiadamy kwiaty, które w naszym zabieganym i zapracowanym życiu nie wymagają zbyt wielu zabiegów i są odporne na nasze zaniedbania. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, że każda roślina żyje, ma swoje preferencje i wymagania – i tak jak każdy z nas, oczekuje miłości, troski i uwagi. Gdy będziemy o tym pamiętać – odpłaci nam i nawiąże z nami „współpracę”. Roślina by cieszyć swoim pięknym widokiem, wymaga od nas kilku zabiegów. Regularne przesadzanie stanowi ten jeden z najważniejszych i podstawowych. To zabieg niezbędny, by zapewnić jej warunki dla życia i wzrostu. A wiec kiedy i jak przesadzać?

Zabieg ten przeprowadzamy najczęściej na wiosnę, w miesiącu marcu lub kwietniu, czyli na początku okresu jej aktywnego wzrostu. Jedynie rośliny, które kwitną w okresie zimowym powinny być przesadzane wczesną jesienią. Sama czynność wydaje się sprawą prostą i oczywistą. Każda doniczka z czasem ogranicza bowiem rozrost korzeni, który z kolei ma wpływ na rozrastanie się części nadziemnych. Gdy zauważymy, że podłoże w donicy jest zwartą bryłą oplecioną korzeniami, często wychodzącymi otworami dna doniczki i optycznie ziemi jest zbyt mało, ostrożnie wyjmujemy roślinę, otrzepujemy system korzeniowy z obeschniętego podłoża i umieszczamy w nieco większym od poprzedniego pojemniku. Obsypujemy, ugniatając dokładnie świeżym podłożem dla danego gatunku roślin uzupełnionym o odpowiedni nawóz (np. Osmocote dla roślin doniczkowych). Podłoże ugniatamy poniżej 2-3 cm od brzegów doniczki, a przesadzoną roślinę lekko podlewamy, jednak dopiero następnego dnia, gdy nastąpi aklimatyzacja korzeni do nowych warunków. Pozytywną reakcję rośliny możemy zauważyć już na 2-3 dzień po zabiegu.

Szczegóły dotyczące przesadzania konkretnych gatunków roślin i ich specyficznych wymagań możemy czerpać z bogatej literatury i ogrodniczych poradników, których na rynku pojawia się coraz więcej.