Home » Bez kategorii » Przygotowanie drewna na zimę

Przygotowanie drewna na zimę

Drewno na opał

Każda osoba posiadająca kominek wie, że drewno należy przygotować odpowiednio wcześniej. Zapewni sobie tym komfort w sezonie grzewczym. Pierwszym co powinniśmy zrobić przystępując do przygotowań jest bezwzględnie wybór drewna. Jest to niezwykle ważne, gdyż zapewnimy sobie tym samym drewno o najwyższej jakości. Najbardziej efektywnymi grzewczo są dąb, jesion, buk oraz brzoza.

Decydując się na drewno często mamy możliwość nabycia elementów odpowiednio już pociętych, a nawet porąbanych. Niestety taka konfiguracja często jest bardzo droga. Większość osób decyduje się zatem podjąć tego zadania samemu. Kluczową kwestią jest przycięcie oraz porąbanie drewna w taki sposób, aby te było wygodne do przenoszenia, składowania oraz wrzucania do kominka. Należy na to zwrócić szczególną uwagę. Do tych czynności potrzeba piły oraz siekiery.

altanaJeżeli chodzi o przechowywanie, to należy zastanowić się nad miejscem składania drewna. Powinno być ono przewiewne oraz pozbawione wilgoci. Warto wyposażyć się w palety, które odizolują drewno od podłoża. Oczywiście może być to coś innego, ważne aby spełniało tą właśnie rolę. Drugą kwestią jest zwrócenie uwagi na zabezpieczenie przed deszczem, dlatego zaleca się zadaszone powietrza. Niektórzy w tym celu budują specjalne zadaszone wiaty. Nie powinny być one oddalone od domu, gdyż dowożenie opału w zimę mogłoby być kłopotliwe. Śnieg napada, i będziemy odśnieżać nie wiadomo ile aby dostać się do surowca. Wielkość miejsca składowania powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Oczywiście im więcej tym lepiej, ale nie należy też z tym przesadzać. Większość osób przygotowuje drewno już dwa, a nawet trzy lata wcześniej z wyprzedzeniem myśląc o ogrzewaniu domu.

Układanie drewna najlepiej wychodzi na paletach, które odizolują je od podłoża. Drewno układane powinno być naprzemiennie. A więc jedna warstwa w poprzek, druga normalnie. Najbezpieczniejszym miejscem jest pomieszczenie, w którym możemy oprzeć drewno o jakąś ścianę. Zapewni to dobre trzymanie drewna oraz zapewni stabilność konstrukcji.