Home » Bez kategorii » Pociągiem czy PKS-em – jak podróżować po Polsce?

Pociągiem czy PKS-em – jak podróżować po Polsce?

Mapa Europy

Już na etapie planowania wyjazdu powinniśmy zadbać o jego wszelkie szczegóły, a w tym także o to, w jaki sposób dostaniemy się do naszego celu podróży. Nie wszyscy dysponują własnym samochodem lub po prostu nie chcą decydować się na ten środek transportu. Popularnymi alternatywami pozostają pociągi i autokary, tzw. PKS-y. Które będą lepszym wyborem podczas poruszania się po Polsce?

Wygoda podróży

W przypadku autokarów sprawa jest prostsza niż wtedy, gdy mówimy o pociągach. W PKS-ach każdy ma przydzielone swoje miejsce, a ich limit nie może zostać przekroczony, o co szczególnie dba się na kursach dalekobieżnych (kierowcy jeżdżący na krótszych dystansach są w tym względzie bardziej liberalni). Oznacza to, że nie będziemy musieli jechać w ścisku, którego brak nie zawsze jest pewny w pociągu. Jadąc w daleką trasę, np. z Gdańska w góry jest to coś, na co obowiązkowo należy zwrócić uwagę!

Bardzo często siedzenia w nowych pojazdach są wygodne, a miejsca na nogi nie brakuje. Nie można zapominać także o tym, że a autobusach możemy samodzielnie ustawić intensywność nawiewu i oświetlenia, które dociera do naszego fotela.

Osoby wsiadające do autokaru

Dodatkową zaletą PKS-ów jest fakt, że torby spokojnie możemy umieścić w luku bagażowym przed wejściem do środka, podczas gdy w pociągach musimy siłować się, by umieścić walizki na przeznaczonym do tego miejscu.

 

Szybkość i cena

Ze względu na fakt, że autokary poruszają się po drogach, na których ciągle dzieje się coś (co nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć), można przyjąć, że podróże pociągami są szybsze. Niesie to ze sobą jedną wadę – są również droższe. Dla przykładu: podróż z Gdańska do Warszawy możemy odbyć na kilka sposobów, jadąc:

  • Autokarem, linią ekspresową w 4,5 godziny (35 złotych w dniu wyjazdu, rezerwując podróż z wyprzedzeniem, można przebyć omawianą trasę nawet za 12 zł);
  • Pociągiem TLK w nieco ponad 4 godziny (65 złotych bez zniżek);
  • Pociągiem EIP w prawie 3 godziny (160 złotych bez zniżek).

Dla nas wybór jest oczywisty.

 

Inne aspekty podróży

Torowisko widziane z poziomu torów

Jeśli podróżujecie ze zwierzętami, lepszym pomysłem będzie wybranie się na wyjazd pociągiem – nie wszyscy przewoźnicy autokarowi zgadzają się na transport np. psa.

Mimo iż PKP reklamuje obecność w swoich pociągach WiFi, to najczęściej jednak ono nie działa lub jest ograniczone czasowo, np. do 15 minut. W autokarach znanych linii, nie ma z tym zazwyczaj żadnego problemu.

Wadą autobusowych rozwiązań jest to, że nie na każdym przystanku mamy możliwość wyjęcia walizek z luku bagażowego, przez co cały przejazd musi być naprawdę starannie przemyślany.

 

Podsumowanie

Nie można obiektywnie powiedzieć, które z przedstawionych rozwiązań jest korzystniejsze. Kwestię tę należy rozpatrzyć samodzielnie, biorąc pod uwagę własne preferencje i oczekiwania. Jeśli nie możecie się zdecydować, może warto na dłużej zatrzymać się w którymś z hoteli w gdańskim centrum (np. Hotelu Długi Targ)? Po takich doznaniach z pewnością będzie wam obojętny środek transportu, bo i tak nie będziecie chcieli wracać!