Home » Bez kategorii » Płaszcz oversize – dla kogo? Łamiemy mity!

Płaszcz oversize – dla kogo? Łamiemy mity!

Święcący swój triumf w latach 90. płaszcz oversize już od kilku lat na nowo jest aktywnie zauważalny w świecie mody użytkowej. Zarówno kobiety jak i mężczyźni doceniają jego oryginalny design, luz oraz różnorodne kroje. Projektanci dopuszczają się różnych eksperymentalnych zabiegów, które czasem śmieszą, a czasem szokują. Moda jednak od tego jest – ma wywoływać emocje, często skrajne i niespokojne.

Początkowo kojarzone wyłącznie z legendarnymi zespołami rockowymi (przypomnijmy sobie chociażby kreacje Beaty Kozidrak), dziś są ogólnodostępne w wielu sklepach – również sieciowych. Pytanie o to, dla kogo są stworzone płaszcze oversize, jest pytaniem dla nich krzywdzącym. Powstało wiele mitów odnośnie ich noszenia oraz ich nienoszenia. Przypatrzmy się im i spróbujmy obalić ich teorie.

Płaszcze oversize powinni nosić tylko wysocy ludzie

Pewnie nieraz spotkaliście się z taka opinią. Osoby za nią optujące upierają się, że tego typu płaszcze skracają nogi, dlatego komuś, kto jest niski i nie ma długich nóg, nie jest wskazane ich wybieranie. Jest to prawda, ale tylko w połowie. Racja – płaszcze mogą skracać naszą sylwetkę. Ale uwaga ta dotyczy wyłącznie płaszczów długich! A przecież ten rodzaj garderoby występuje w wielu odmianach i w różnych długościach. Osoby niższe mogą nosić krótsze odmiany, które nie wpłyną negatywnie na ich sylwetkę.

Płaszcze oversize są wyłącznie dla młodych!

Większej dyskryminacji wiekowej wyobrazić sobie się nie da! Zwolennicy tej teorii kojarzą tego typu płaszcze zbyt ideologicznie, opierając się na ogólnych wyobrażeniach o młodzieży kulturowo zbuntowanej – na przykład przeciwko komunizmowi. Warto jednak zauważyć, że czasy buntu minęły. Dzisiejsza młodzież nie ma przeciw czemu się buntować, brak więc w modzie pobudek ideologicznych. Również kultura jest jakby „ospała”. Brak jej motoru napędowego, którym mogłaby być rewolucja. Płaszcze oversize mogą stylowo wyglądać zarówno na 15-, 20-, 40- i 70-latce. Moda jest przecież uniwersalna i nie zna wieku.

Płaszcze mocno ograniczają nasz styl…

…każąc nam podporządkować im całą resztę naszej szafy. Dla niektórych niewyobrażalne jest ubranie do płaszcza czegoś innego niż eleganckie buty czy koszula. Jest to myślenie tradycyjne, nieco staroświeckie, ale jak każde zasługuje na szacunek. Należy zrozumieć jednak, że płaszcze występują w wielu rodzajach i nie każdy jest elegancki. Poza tym, nawet jeśli posiadamy płaszcz bardziej klasyczny, to co stoi na przeszkodzie, żeby pobawić się nieco stylami i je połączyć? Kawowy wełniany trencz może ciekawie wyglądać w połączeniu z białymi, delikatnymi adidasami i spodniami w cienką kratę.

Mity modowe istniały, istnieją i istnieć będą. To jednak od nas zależy, czy w nie wierzymy, czy też nie. Niektóre w zależności od aktualnych trendów przeradzają się w fakty. Inne pozostają mitami na całe lata. Warto pamiętać, że styl i jego wyczucie się ma albo nie. To moda jest zmienna.