Home » Bez kategorii » Opalarka elektryczna

Opalarka elektryczna

Opalarka to praktyczne urządzenie o wielu zastosowaniach. Zna je każdy majsterkowicz, zarówno ten mniejszy, jak i większy. Przy zakupie nie należy oszczędzać, gdyż wraz ze wzrostem mocy rośnie również wydajność.

Umiejętne posługiwanie się tym sprzętem może przynieść niezwykle zadowalające efekty. Przykładowo przy usuwaniu starych powłok lakierniczych, kurczeniu, czy gięciu. Poprzez zastosowanie odpowiednich nasadek wylotowych można sprecyzować dostarczanie ciepła we właściwe miejsca. Odmiana szczelinowa tworzy szerokie i płaskie strumienie gorącego powietrza. Nasadki z bocznymi ekranami pozwolą dokładnie wyznaczyć granice powietrza, a stożkowe lub redukcyjne skierują strumień w konkretny punkt.

Niestety w rękach niedoświadczonej osoby może być poważnym zagrożeniem. Choć nie emituje ona iskier ani płomieni może być przyczyną licznych poparzeń i pożarów. Stare spoiwa, czy powłoki malarskie mogą zawierać lotne związki ołowiu. Dlatego obróbkę opalarką należy wykonywać poza budynkami lub w pomieszczeniach o zwiększonej wentylacji. Ważne jest posiadanie w tym przypadku maski wyposażonej w filtry węglowe.

Ceny opalarek dla majsterkowiczów wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena nie jest jednak zależna od mocy, te dostępne są w przedziale 1,5 – 2,3 kW. Najwyższa wydmuchiwana temperatura to około 600°C. Najprostsze urządzenia są zazwyczaj najtańsze. Pozbawione są możliwości regulacji intensywności temperatury nadmuchu. Średnia cena, to dostęp do kilku, zazwyczaj 2 lub 3 poziomów temperatury i szybkości przepływu podgrzewanego powietrza. Niektóre z nich wyposażone są w zimny nadmuch, który pozwala szybko schłodzić grzałkę po zakończonej pracy. Bardziej zaawansowane konstrukcje posiadają ekrany LCD. Wyposażone są dodatkowo w mikroprocesory zapamiętujące kilka najczęstszych ustawień opalarki.

opalarka

Niezależnie od modelu i ceny opalarki zaleca się przeprowadzanie wszystkich operacji na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach o naprawdę dobrej wentylacji. Urządzenie można dostosować do każdego rodzaju pracy poprzez zamontowanie odpowiedniej końcówki.