Home » Bez kategorii » Kosiarka elektryczna czy spalinowa – na którą się zdecydować?

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – na którą się zdecydować?

Każdy, kto posiada ogród przy domu, wie ile czasu i wysiłku kosztuje utrzymanie go w należytej formie. O każdą z roślin trzeba dbać – przycinać, nawozić, a czasami jeżeli panują upały i okresy bez opadów deszczu, dodatkowo podlewać. Co ogród to inne rośliny i zagospodarowanie zielonego terenu, jednak prawie w każdym z nich znajdziemy zielone połacie trawy. Ona również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji – podlewania, no i oczywiście regularnego koszenia – by prezentować się wizualnie atrakcyjnie. To ostatnie zadanie ułatwi nam odpowiednia kosiarka do trawy – jaką więc wybrać?

Gdy nasz ogród nie jest zbyt duży, wystarczy mała podkaszarka, jednak gdy zielone połacie zajmują większy obszar, powinniśmy rozważyć zakup standardowej kosiarki. Sprzęty tego typu dzielimy na dwa rodzaje – napędzane silnikiem elektrycznym oraz spalinowym.

Kosiarki spalinowe mają zazwyczaj większą moc, ale są mniej ekonomiczne (zakup paliwa), głośne i dodatkowo wydzielają spaliny. Są też cięższe i droższe w porównaniu do swoich elektrycznych odpowiedników. Niewątpliwym plusem jest brak kabla zasilającego, który w przypadku sprzętu zasilanego prądem ma w zwyczaju utrudnianie koszenia. Na pewno każdy użytkownik elektrycznej kosiarki tego już doświadczył. Z racji braku kabla i ogólnej większej mocy, kosiarka spalinowa świetnie sprawdzi się w przypadku wielkich ogrodów – nie musimy się wtedy martwić o poszukiwanie źródła zasilania.

Kosiarki elektryczne również mają kilka niewątpliwych plusów. Należy do nich na pewno cichsza, w stosunku do kosiarki spalinowej, praca silnika. Również brak spalin jest plusem tej konstrukcji. Nie musimy również pamiętać o uzupełnianiu paliwa. Do minusów kosiarek elektrycznych zaliczyć możemy cechy związane ze sposobem ich zasilania, a więc wspomniany już wcześniej plączący się kabel zasilający i wiążące się z tym niebezpieczeństwo uszkodzenia go podczas koszenia. Na rynku dostępne są kosiarki z akumulatorem – przekłada się to jednak oczywiście na ich wyższą cenę. Aby korzystać z kosiarki tego typu, muszą również panować sprzyjające warunki pogodowe – trawa nie może być zbyt mokra, bo może dojść wtedy do porażenia bądź uszkodzenia sprzętu.

Kosiarka elektryczna świetnie sprawdzi się w przypadku powierzchni do 500 metrów kwadratowych, w przypadku większych terenów lepiej zainwestować w kosiarkę spalinową.