Home » Bez kategorii » Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

Gdy kończy się zima i powoli zaczyna wiosna to osoby posiadające działkę bądź mają postawiony swój dom z pewnością mają też swój trawnik gdzieś przy tarasie lub w pobliżu. Trawnik ten wymaga po tych zimnych porach roku sporo pracy. Każdy taki właściciel marzy o zielonym dywanie przed swoim domem lub na działce. Każdy chciałby żeby trawa na nich wyglądała niczym za najlepszych czasów na Wembley, która jest równa i zielona niczym stół bilardowy. Gdy nadejdzie wiosna i nie mamy już żadnego śniegu trawa szybko się zieleni i długo taka pozostaje bo aż do późnej jesieni, oczywiście jeśli wcześniej przez ten okres jest prawidłowo pielęgnowana i koszona.

Trawniki przede wszystkim muszą być dobrze podlewane, ponieważ trawa nie znosi kiedy jest sucho i potrafi szybko robić się żółta. Dobre podlewanie oznacza, dla młodej dopiero zasadzonej przy suchych warunkach i nie padającym deszczu przynajmniej 2, 3 razy dziennie. Dopiero jak już urośnie i będzie przypominała trawnik możemy ograniczyć się do podlewania raz, dwa razy w tygodniu. Trawę powinno się podlewać wczesnym rankiem kiedy jej podłoże jest jeszcze wilgotne, a słońce na tyle nie rozgrzało podłoża żeby kontakt z wodą powodował jej spalenie, którego gołym okiem nie widzimy. Należy pamiętać o tym, że nie warto wieczorem za dużo podlewać trawy, ponieważ nadmiar wody i wilgoci stwarza dobre warunki dla rozwoju chorób grzybowych i porostu mchu.

Bardzo ważne w dobrym rozwoju trawy jest prawidłowe koszenie. Najbardziej intensywny porost trawy zauważalny jest od kwietnia do czerwca, a często koszona trawa, przez co rozumie się przynajmniej raz na tydzień lub dwa tygodnie jest bardziej gęsta i posiada intensywny zielony kolor. Kosić najlepiej jest gdy jest sucho i nie za bardzo upalnie, a wysokość na jaką kosimy zależy od tego jak chcemy ją użytkować w celach ozdobnych jest to 5-7 cm, a przy bardzo dużym użytkowaniu zaleca się koszenia na wysokość 2 cm. Trawę należy też regularnie nawozić aby dostarczyć jej wszystkie potrzebne składniki i wartości, których nie może pobrać z gleby dzięki którym będzie rosła w pięknym zielonym kolorze.