Home » Bez kategorii » Czy projektant wnętrz jest niepotrzebnym wydatkiem?

Czy projektant wnętrz jest niepotrzebnym wydatkiem?

W dzisiejszych czasach nie ma nic dziwnego w korzystaniu z usług projektanta wnętrz. Nie dotyczy to już jedynie dużych miast, ale i mniejszych miejscowości. Dawniejszy luksus projektowania dzisiaj jest standardem, na który może sobie pozwolić coraz większa ilość osób. Czy jednak jest im to potrzebne?

Błędy samodzielnego projektowania

W przypadku chęci na samodzielne projektowanie wnętrz, powszechnym błędem jest zapominanie o pragmatyzmie. W efekcie powstają pomieszczenia niepraktyczne, a co ważniejsze – niezapewniające uczucia wygody. Nie dotyczy to jedynie łazienki czy kuchni, lecz całego domu. Związane jest to z trudnością połączenia ze sobą wielu elementów, takich jak materiały, kolory, wyposażenie czy styl. Wszystko po to, aby uzyskać spójną całość. Na nic zda się zakup wielu ciekawie wyglądających rzeczy, gdy nie wiemy jak je wykorzystać. Nie chodzi tu, bynajmniej, o osiągniecie maksymalnej prostoty, ale o nieprzytłaczanie wnętrza zbyt dużą ich ilością.

Inną kwestią jest wybór niewłaściwych materiałów. Za przykład niech posłużą niedostatecznie wytrzymałe tworzywa kuchenne czy te wchłaniające wilgoć w łazience. Do tego należy doliczyć błędny dobór sprzętu do poszczególnych pomieszczeń.

Korzyści z zatrudnienia projektanta wnętrz

Projektant wnętrz jest osobą rozumiejącą to, że lokal jest połączeniem ergonomii i rozsądnego zarządzania miejscem. Potrafi on optymalnie wykorzystać domową przestrzeń, wydobywając z niej pozytywy, a ukrywając wady. Korzystne dla klienta jest też to, że nie musi on marnować czasu na dodatkowe zakupy mebli czy innych przedmiotów przeznaczonych do mieszkania. Zazwyczaj bowiem projektant posiada przy sobie wzorniki oraz próbki materiałów. Dochodzi do tego jeszcze kwestia (co może być zaskoczeniem dla niektórych) oszczędność pieniędzy, ponieważ osoba projektanta posiada liczne koneksje z firmami z branży. Dzięki temu ma on możliwość wykorzystania licznych rabatów.

W którym momencie nie ma potrzeby korzystania z pomocy specjalisty?

Jeśli mamy już utrwaloną wizję tego, jak ma wyglądać nasza przestrzeń mieszkalna, to raczej nie będą nam potrzebne usługi projektanta. Rozsądniejszym wyborem będzie wówczas konsultacja z architektem, który potwierdzi, czy nasz projekt ma rację bytu na określonej przestrzeni. Ewentualnie można zlecić projektantowi wykonanie jedynie części pomieszczeń, w przypadku których nie mamy jeszcze klarownej wizji.

Podsumowanie

To, czy finalnie zdecydujemy się na usługi profesjonalisty leży wyłącznie w naszej gestii. Jednakże z powodu dużej liczby zalet idących za tym rozwiązaniem, trudno nie przyznać, że jest to bardzo kusząca opcja.

 

Sprawdź ciekawe pomysły na aranżację wnętrz na https://studioloko.pl